Rostliny, kterým se bude dařit v blízkosti vodních ploch

Jezírko oživí jinak nudnou zahradu. Je místem, kde můžeme relaxovat a nabírat nové síly. Samotné jezírko velkou parádu neudělá, ale pokud ho osadíme správnými rostlinami, vytvoříme kout na zahradě, kam se budeme rádi vracet.
 Zahradní jezírko
Rostlin, které můžeme beze strachu osadit okolí jezírka je celá řada. Některým se se daří nejlépe přímo ve vodě, jiné dávají přednost bahnitým okrajům a třetí budou nejlépe prospívat na březích v blízkosti stojaté vody. To je základní členění, na které musíme brát při výběru zřetel. Kromě nejrůznějších okrasných trav a přesliček, jistě zatoužíme i po takových rostlinách, které ozdobí okolí jezírka nejrůznějšími květenstvími. 
 
V zabahněných okrajích okrasného jezírka se velmi dobře bude dařit blatouchu bahennímu. Jedná se o okrasnou trvalku, která kvete začátkem jara a dorůstá výšky kolem 30 cm. Kvete sytě žlutými květy, které jsou mírně jedovaté. Ovšem v minulosti se z této rostliny připravovali nejrůznější masti a jeho květy sloužili dokonce k přibarvování másla.
 Vodní hladina s lekníny
Ozdobou jezírka budou rozhodně kejklířky. Jejich květy budou zdobit zahradu po celé léto a v zahradnictvích jistě narazíte na nejrůznější barevné varianty podle druhu kultivaru. Květy bývají pestrobarevné a liší se svým tvarem. Tyto rostlinky jsou ale velmi náročné na živiny, proto se je nebojte pravidelně přihnojovat. Odkvetlé květy se pak opatrně zastřihávají, aby daly prostor těm novým.
 
Pokud si chcete okolí jezírka zabarvit do modrých tónů, zaměřte se na kosatce sibiřského, který u nás patří mezi ohrožené druhy. Raději se pro něj tedy vypravte do zahradnictví, než abyste ho vyrýpli někde na louce. Navíc můžete sehnat i nejrůznější vyšlechtěné odrůdy, které vás překvapí všemožnými barevnými kombinacemi.
 
Další zajímavou rostlinkou je sadec, který sice může na první pohled působit jako obyčejný plevel, ale zdání klame. Jsou to právě jeho narůžovělé květy, které zaujmou na první pohled.