Oxford a Cambridge, tedy Oxbridge

Oxfordská univerzita

Většina z nás má Oxfordskou univerzitu spojenou s přízvisky, jako je „prestižní, drahá, náročná, stará“ nebo třeba „magická“. Pojďme se nyní podívat na to, čím si takové přívlastky vysloužila.
Univerzita v Oxfordu patří mezi světově nejznámější a nejuznávanější univerzity. S prestiží ovšem souvisí i finanční a studijní náročnost.
Bez získání stipendia prakticky nemáte šanci studium uhradit z vlastní kapsy, jelikož pro studenty z Evropské unie činí v přepočtu sto tisíc ročně, pro ostatní pak čtyři sta tisíc.
oxford univerzita
Pokud Vás tato informace neodradila, můžete si zkusit podat přihlášku. Počítejte ovšem s tím, že je přijímáno méně než deset procent z celkového počtu přihlášených. Namotivovat Vás ale může vysoká úspěšnost českých zástupců na Oxfordu.
Oxfordská univerzita se také řadí mezi nejstarší na světě. První písemné zmínky pochází již z 11. století. Během deseti století na ní studovali takové osobnosti jako Stephen Hawking, Oscar Wilde, David Cameron, Hugh Grant nebo Terry Jones.
Na závěr nezapomeňme zmínit v současnosti nejznámějšího „absolventa“, Harryho Pottera, který Oxford přeměnil v hotovou pohádku. Nebo to bylo naopak?
 

Univerzita v Cambridgi

Univerzitu v Cambridgi ve 13. století údajně založili studenti prchající z Oxfordu. Není tedy divu, že spolu už po celá století neúnavně soupeří.
Vyvrcholením jejich války je každoroční „bitva“ v podobě veslařských závodů. Obě univerzity si však v počtu vítězství od počátku jejich založení, tedy od roku 1829, vedou dost vyrovnaně. Prvním Čechem, který se tohoto závodu účastnil, byl v roce 2013 Milan Bruncvík.
budova cambridge
V minulosti bylo dovoleno dát si přihlášku jen na jednu z univerzit. V dnešní době si již můžete podat na obě současně. Počítejte ovšem s tím, že podmínky na Univerzitě v Cambridgi jsou ještě přísnější. Přijímáno je osm procent z celkového počtu přihlášených a roční školné činí pro studenta Evropské unie dvě stě tisíc a pro ostatní čtyři sta tisíc. V případě, že se Vám podaří dostudovat, budete se vyjímat na seznamu absolventů společně s Isaacem Newtonem nebo třeba Charlesem Darwinem.