Podpořte čtení knih zejména 23. dubna!

Jestlipak víte, jaké mimořádné výročí připadá každoročně na den 23. dubna? Krom toho, že má svátek Vojtěch, je tento den považován za sváteční ve spojení se Světovým dnem knihy.
Generální konferencí UNESCO byl 23.duben  vyhlášen Světovým dnem knihy a autorských práv. Slaví se již od roku 1995 v desítkách zemí světa ve všech světadílech.
čtenářský koutek
Den nebyl vybrán náhodou. Přičítá se výročí úmrtí Miguela de Cervantese, Williama Shakespeara a Gacilase de la Vegy roku 1616, i když bylo prokázáno, že ani jeden z nich nezemřel právě 23.4. Tradice je tradice.
S nápadem slavit tento den přišli v Katalánsku, kdy oslavují svatého Jiří a den je vnímám jako svátek zamilovaných. Zamilovaní chlapci věnují svým dívkám rudou růži a dívky naopak darují svým chlapcům knihu. Ze zamilované akce se léty vyvinul boom v tom smyslu, že si obdobně nedarují knihy jen zamilovaní, ale i kolegové v práci nebo kamarádi, kamarádky, známí.
červené knihy
Světový den knihy tak má vybídnout všechny, zejména mladé lidi k tomu, aby četli, vzali si opět knihu do ruky a zjistili, že i četba knih přináší potěšení a především rozšiřuje znalosti a prohlubuje vědomosti.
V Čechách se s tímto dnem spojuje spousta akcí. Internetová knihkupectví nabízejí právě v tento den knihy bez DPH anebo akční slevy. Knihovny pořádají autogramiády, soutěže pro malé čtenáře, besedy o knihách, zvou zajímavé osobnosti na autorská čtení. Svaz českých knihkupců pořádal kampaně Zelená knihám nebo Kniha ti sluší.

Podpořme knihkupce a kupme si každý alespoň jednu knihu a hlavně – přečtěme si ji! V době čteček pro někoho nová věc, ale věřte, že vzít knihu do ruky, ohmatat si ji, založit na stránce, kde jsem přestala číst, položit si ji na noční stolek a v klidu usnout a nemít všudypřítomné elektromagnetické pole okolo hlavy ve formě počítačů, tabletů, čteček, je k nezaplacení! Nehledě na to, že modré podsvícení z mobilů, tabletů apod. od spánku spíše odrazuje a dává mozku signál, že je den. Mozek vnímá modré světlo jako den a ten, kdo má potíže se spánkem, by si měl rozmyslet toto „elektronické“ čtení a vrátit se ke staré dobré knížce.