Jak přežít střední školu

Pamatujete, když šla Vaše ratolest do první třídy, jaká to byla tenkrát velká událost! Ale nástup na střední školu už tak neprožíváte, že ano? Máte pravdu, kornout s bonbóny pro spolužáky už opravdu shánět nemusíte, ale určitý ohled a zájem byste měli projevit.
,,Pro život, ne pro školu se učíme.“– Seneca
jablko na knihách
· První dojem je důležitý
Určitě je třeba Vašeho středoškoláka podpořit, ale už není potřeba h doprovázet až ke dveřím školy, nedejbože do třídy! Vaše snahu dítě ocení v tom případě, když mu třeba pomůžete nakoupit všechny nezbytné pomůcky, ale ty důležitější úkony, jak třeba přihlášení do školní jídelny a podobně, nechte na Vašem potomkovi. Musí začít jednat samo za sebe a tohle je přece nejlepší start. Když to zvládne, jistě mu to zvedne sebevědomí a vše mu půjde lépe.
,,Dobrý učitel chrání žáky i před svým vlastním vlivem.“– Bruce Lee
· Vybavte ho
Rozhodně nemusíte zruinovat celý rodinný rozpočet, ale určitě pořiďte Do šatníku Vašeho potomka pár nových kousků a určitě nějaký stylový batoh, aby hned ze začátku nepůsobil za outsidera a cítil se pohodově a sebevědomě. Ale nechte na Vašem dítěti, aby si vybralo samo!
,,Špatnostem se lze naučit i bez učitele.“– Seneca
učebna chemie
· Jak si rozdělit čas
Naučte svého potomka pracovat s časem, bude to důležité pro zvládání jeho úkolů – nejen těch jednorázových, které bude dostávat každý den, ale i těch dlouhodobějších, jako jsou referáty či ročníkové práce. Pořiďte mu diář a naučte ho, jak si práci rozvrhnout tak, aby ho první stres a nedostatek času nepoložil.
Pokud tohle zvládnete, věřte, že Vaše dítě je připraveno a střední školu snad oba zvládnete bez větších potíží. Tímto jeho cesta stejně nekončí, ale přechod na vysokou školu už bude zcela v jeho kompetenci, tak si to ještě naposledy užijte.