Pečujte o svou duši

Nechme stranou kulturu, jako je pěstování užitkových plodin, nebo jako je mikrobiologické bádání. Pojďme popřemýšlet o kultuře, jako o potravě duše.
Hudba, literatura, ale také výtvarné, nebo divadelní a filmové umění s náboženstvím a filozofií patří k našemu životu. Ať chcete, nebo ne, vliv těchto kategorií na Váš vnitřní rozvoj určitě existuje. Dokázali byste si život bez kultury představit?
hudba z kytary.jpg
·         Hudba. Kolikrát si pustíte rozhlas, nebo přehrávač s vybranou hudbou, aby Vám dělaly kulisu k jiným činnostem. Vnímáte ji a lépe se při ní něco dělá. Někdy si dokonce pustíte hudbu, jako hlavní poslechovou činnost. Je to tak. Tóny na nás působí, jako pohlazení duše. A věřte, že málokdo se umí do tónů zaposlouchat. A kolikrát si z radosti zazpíváte v koupelně při sprchování! Neříkejte, že jste to ještě nikdy neudělali!
·         Literatura. Každý z nás určitě alespoň jednou v životě přečetl knihu. Jak úžasné je, když se autorovi podaří vtáhnout Vás do děje, kdy na všechno kolem sebe zapomenete a čtete a čtete. A je úplně jedno, zda jde o literaturu faktu, nebo román. A už jste někdy navštívili předčítání autorem z jeho nové knihy? Fantastický zážitek!
·         Umění. Někdo vyhledává galerie s uměním výtvarným, někdo si nedokáže představit vynechat premiéry v divadle. Někdo zase miluje filmy, takže brázdí filmové festivaly. Někdo sám aktivně fotografuje, protože chce zachytit silný okamžik, který se vzápětí rozplyne a nikdy se nevrátí.
·         Náboženství. Jako zarytý ateista určitě dodržujete tradici Vánoc a Velikonoc, viďte? I to je projev určité míry kultury, která se zachovala z křesťanství.
živý příběh.jpg
Je dost těžké vyhýbat se jakékoliv kultuře v našich životech. V každém z nás totiž sídlí určitý stupeň schopnosti vnímat umění. Ne nadarmo se říká, že je potravou duše. Vždyť bychom ji samou prací nechali zahynout. Vezměte do rukou knihu, navštivte divadlo, podívejte se na kvalitní film, nebo si udělejte čas a jen tak si sedněte do křesla a zaposlouchejte se do tónů oblíbené hudby. Je to pořád lepší, než navštěvovat lékaře, který duši léčí.