Příjmy z kybernetických zločinů dosahují 1,5 trilionu dolarů

Studie doktora Michaela McGuirea, vysokoškolského lektora kriminologie na University of Surrey, se zaměřuje na způsoby, díky kterým nový druh zločinců využívá významné technologické platformy pro obchodování s drogami, praní špinavých peněz, obchod s lidmi a dokonce i terorismus. Ohromující je podle McGuirea vůbec počet počítačových zločinců využívajících těchto platforem, jelikož se jedná o mimořádně lukrativní zdroj příjmů. Půl druhého trilionu dolarů je navíc ve skutečnosti stále ještě střízlivý odhad.
cyber útok
Výzkum vychází z odhalení, že britská datová společnost Cambridge Analytica shromáždila osobní informace o 87 milionech lidí poté, co byl jistý online kvíz zneužit pro získání informací o datech a bezpečnostních nastaveních společnosti Facebook. Podle McGuirea je nicméně Cambridge Analytica jen „špičkou ledovce“ pokud jde o manipulaci se společnostmi provozujícími sociální média a jinými technologickými firmami. „Spíše je třeba se ptát, které platformy nejsou zneužívány,“ řekl McGuire, podle něhož jsou AirBnb a Uber využívány k přesunu peněz, Instagram se stal místem pro obchod s drogami, zatímco eBay a Amazon se využívají k prodeji padělaného zboží a obcházení místních daňových zákonů.
Zisk nabytý prostřednictvím těchto platforem pak činí 1,5 trilionu dolarů, což přibližně odpovídá hodnotě hrubého domácího produktu Ruska. „Zjištění plynoucí z výzkumu doktora McGuirea poskytují šokující pohled na to, do jaké míry se rozšířila kybernetická kriminalita a v jak výdělečnou aktivitu se proměnila,“ řekl Gregory Webb, generální ředitel kybernetické bezpečnostní firmy Bromium, která si tuto studii objednala.
muž a hackování
Kriminalita založená na využívání různých druhů platforem je model spočívající v produkci malware a zjednodušování páchání kybernetických zločinů na úroveň online nakupování a nelze s ním tak bojovat za využití starých postupů nebo technologií.